Sos serowy do nachos – prosty i szybki przepis

Uwielbiamy nachosy! Czy to podczas filmu, czy też podczas spotkania z przyjaciółmi. Jeżeli jest tylko do tego okazja, warto samodzielnie przyrządzić sos do nachosów. Największą popularnością cieszy się sos serowy, aczkolwiek jest on również dostępny w wersji ostrzejszej. Własnoręcznie przygotowany sos to pewność, że wszyscy będą wiedzieć co też się w nim znajduje. Obecnie mamy do czynienia z wieloma przetworzonymi produktami spożywczymi, więc warto czasem pokusić się o taki samodzielnie przygotowany sos.

Przepis na sos serowy do nachos

  Warto dodać, że taki sos serowy sprawdza się nie tylko w przypadku nachosów, ale nawet w przypadku ukochanych frytek. Można go podawać z wieloma przekąskami, a ten zawsze sprawdzi się jako idealny dodatek do imprezowych przekąsek.

  Składniki:

  • 100 g żółtego sera cheddar,
  • 100 ml mleka (najlepiej 3% lub więcej),
  • 1 łyżeczka mąki pszennej dowolnego typu (najlepiej 500),
  • 1 łyżeczka masła.

Jest to podstawa prostego sosu serowego. Jeżeli ktoś jest bardziej wymagający, to może postarać się również o dodatki, dzięki czemu sos serowy będzie miał bardziej wyszukany smak. Wśród takich dodatków znaleźć można: 1/2 łyżeczki kruszonych suszonych papryczek jalapeño, kilka plasterków marynowanej papryczki jalapeño, 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne. Jest to jednak wersja dla osób lubiących pikantne smaki. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasi znajomi kochają takie ostre smaki, to warto zrezygnować z tej wersji sosu lub można przygotować go w dwóch wersjach.

Przygotowanie sosu serowego

  Teraz pozostaje przygotowanie sosu serowego, który jest bardzo prosty.

  W pierwszej kolejności ścieramy ser cheddar na tarce o dużych oczkach. Wiele osób poleca żółty ser cheddar, bo ten zachowuje się najlepiej. Aczkolwiek są również osoby, które twierdzą, że można również próbować wykorzystać inne, żółte sery. Po starciu serca na małej patelni na niewielkim ogniu rozpuszczamy łyżeczkę masła. Po rozpuszczeniu masła na patelnie wsypujemy mąkę pszenną typ 500 i całość nadal podsmażamy na niewielkim ogniu przez ok. 1,5 minuty. W następnym kroku wlewamy mleko. Najlepiej postarać się o to 3%, ale ewentualnie można wykorzystać o niższej ilości tłuszczu. Całość dokładnie mieszamy, a kiedy zawartość patelni zacznie bąbelkować, dosypujemy do tego ser. Ogień zmniejszamy do minimum lub w całości wyłączamy. Zawartość patelni należy mieszać do momentu, aż ser się nie rozpuści, czyli po ok. 1 minucie. Po tym sos będzie gotowy do podania. Można go jeszcze wzbogacić wcześniej przygotowanymi, ostrzejszymi składnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *