Przepis na pielmieni – ukraińskie pierogi z mięsem

Rosyjskie pierożki pielmieni, przepis na pielmieni, jak przygotować? Z czym podawać? 

Pielmieni to tradycyjna potrwa kuchni rosyjskiej i ukraińskiej, oryginalnie pochodzących z Syberii, gdzie jest nadal bardzo popularną potrawą. Jest to odpowiednik naszych pierogów, ale od polskich pierogów z mięsem różnią się przede wszystkim farszem, który w pielmieni jest surowe, a kształt przypomina bardziej duże uszka.  

Pielmieni co to jest? Z czym się je podaje? 

Pielmieni to małe pierożki z farszem z różnorakiego mięsa podawane zazwyczaj z kwaśną śmietaną, roztopionym masłem lub musztardą. Tak naprawdę w każdej części Rosji, popularna jest inna wariacja tego tradycyjnego dania. Zazwyczaj oprócz farszu w środku pierożka jest aromatyczny rosół, dlatego aby rozkoszować się kompozycją smakową pielmieni, najlepiej jeść je w całości, z tego właśnie powodu oryginalnie ich rozmiar jest mniejszy niż nasze tradycyjne pierogi. 

Pielmieni, składniki na ciasto i farsz. Jak je zrobić? 

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, do farszu można użyć dowolnego mięsa, zależy to przede wszystkim od tego, jakie lubimy. Poniżej podajemy przepis na tradycyjne danie. 

Najpierw przygotowujemy ciasto: 

  • 4000 g mąki pszennej (najlepiej typ 480 lub 450) 
  • szczypta soli 
  • pół szklanki ciepłej wody 
  • 2 jajka 
  • łyżeczka oleju 

Mąkę przesiewamy przez sitko, dodajemy sól, olej, jajka i ciepłą wodę i wyrabiamy ciasto do uzyskania jednolitej, elastycznej masy. Ciasto jest takie, jak klasyczne ciasto na pierogi. Możemy również zrezygnować z dodania jajek, ciasto wtedy jest bardziej miękkie. 

Składniki na farsz: 

  • 200 g wołowiny 
  • 200 g chudej wieprzowiny 
  • 2 cebule 
  • 2 ząbki czosnku 
  • pół szklanki zimnej wody 
  • sól, pieprz, majeranek według uznania 

Surowe mięso mielimy, następnie mielimy cebule z czosnkiem, dodajemy przyprawy i dokładnie mieszamy. Rozwałkowujemy ciasto i wycinamy okrągłe kawałki za pomocą szklanki. Oryginalne pielmieni mają około 4-5 centymetrów średnicy. Układamy farsz na środku wyciętego koła z ciasta, lepimy pierożek i formujemy go w kształcie półksiężyca. 

Gotowe pielmieni wrzucamy do gotującej się osolonej wody i na małym ogniu gotujemy około 4 minuty od wypłynięcia. 

Tradycyjnie pielmieni podajemy z miseczką kwaśnej gęstej śmietany oraz z wodą wymieszaną z połową łyżeczki octu. Pierożki doprawiamy pieprzem. Najpierw namaczamy pielmieni w wodzie z octem, potem śmietanie i zjadamy w całości. 

Pielmieni to pożywna potrawa, która zasmakuje każdemu, dlatego warto ją przygotować w ramach urozmaicenia dań obiadowych. Co ważne, jeśli zrobimy więcej pierożków, możemy je z powodzeniem zamrozić. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *