Przepis na krupnik – domowy, pyszny krupnik tradycyjny
Odkryj razem z nami tajemnicę przepisu na pyszny tradycyjny krupnik!
Krupnik jest zupą, która od dawna króluje na polskich stołach. Często jest przygotowywana na wywarze z żeberek, a jako bazę do jej przyrządzenia można również wykorzystać niedzielny rosół. Bogactwo witamin, które w sobie zawiera domowy krupnik, sprawia, że taka zupa jest doskonałym pomysłem nie tylko na obiad, ale również na ciepłe śniadanie. Jest idealna dla osób osłabionych po przebytych chorobach, przy zatruciu pokarmowym czy przy ogólnym osłabieniu organizmu w sezonie jesienno-zimowym. Wybór rodzaju kaszy zależy od naszych indywidualnych upodobań. Do przepisu pasuje nie tylko drobna kasza jęczmienna, mazurska, ale również kasza gryczana czy pęczak. Sekretem udanego domowego krupnika jest wyważona ilość kaszy. Należy pamiętać, że kasza zwiększa swoją objętość podczas gotowania. Proporcje znajdziesz w naszym przepisie!
Przepis na krupnik – składniki:
– niedzielny rosół w ilości 2 litry lub przygotowanie wywaru z dwóch udek kurczaka
– cebula
– 2 marchewki
– 3 ziemniaki
– liście laurowe
– 3 ziarenka ziela angielskiego
– 3 ziarenka czarnego pieprzu
– sól według uznania
– pół szklanki kaszy jęczmiennej
– nać pietruszki, koperku
– opcjonalnie mały kawałek suszonego grzybka.
Jak przyrządzić domowy krupnik?
Do 8 szklanek gotującej się wody (2 litry) wkładamy dwa udka z kurczaka, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie oraz ziarna czarnego pieprzu. Około 60 minut gotujemy na małym ogniu. W tym czasie możemy obrać marchewkę i zetrzeć ją na tarce na grubszych oczach. Umyte, obrane ziemniaki kroimy w kostkę, a cebulę obieramy z łupinki. Po godzinie dodajemy do wywaru przygotowane ziemniaki, marchewkę i cebulę. Kaszę należy przepłukać pod bieżącą wodą, najlepiej na sitku i kaszę również dodajemy do gotującej się zupy. Dla aromatu można dodać mały kawałek suszonego grzybka. Tak przygotowaną zupę gotujemy do miękkości kaszy oraz ziemniaków. Teraz możemy posolić i dodać świeżo zmielony pieprz oraz poszatkowaną natkę pietruszki, koperek. Mięso z udek należy oddzielić i pokroić na małe kawałki, którymi wzbogacimy pyszny tradycyjny krupnik.
Czy można przygotować domowy krupnik dla miłośnika kuchni roślinnej ?
Oczywiście! To nic trudnego! Wywar mięsny zamieniamy na bogaty wywar warzywny. Obok marchewek i cebuli wzbogacamy przepis o korzeń pietruszki, selera, które możemy zetrzeć na tarce. Do zupy dodajemy większą ilość grzybów, a połowę pokrojonej cebuli podsmażamy na maśle klarowanym, do uzyskania złocistego koloru. Pyszny domowy krupnik wzmacniamy przez dodanie 3 łyżek oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.