Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni? Sprawdzone sposoby

Muszki owocówki – dlaczego pojawiają się w naszym domu?

W okresie letnim największą zmorą w naszej kuchni są małe meszki, czyli Muszki owocówki. Mają zaledwie do 3 milimetrów wielkości, ale rozmnażają się w bardzo szybkim czasie. Pojawiają się w naszych mieszkaniach, bo nieświadomie wysyłamy im zaproszenie. W jaki sposób? Trzymając nieświeże owoce i warzywa na wierzchu czy zostawiając otwarte słoiki z surówkami czy konfiturami, a wszystko to przy otwartym oknie. W ciągu 2-3 dni mamy chmarę tych małych nieproszonych lokatorów, które nie zamierzają się wyprowadzić.

Jaki usunąć Muszki owocówki?

Na pozbycie się Muszek owocówek mamy na szczęście kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest domowa mikstura, do której potrzebujemy małego słoiczka, płynu do mycia naczyń, octu balsamicznego lub jabłkowego. Do słoika wlewamy około 1,5 do 2 cm octu i do niego dodajemy 3-4 krople płynu do naczyń. Gotową pułapkę na meszki stawiamy w miejscu najbardziej obleganym przez te owady np. na parapecie w kuchni lub na blacie niedaleko zlewu. Po kilku dniach muszki powinny utopić się w naszej miksturze.         

 Kolejnym sposobem jest poskromienie owadów zapachem. Muszki owocówki odstraszają niektóre aromaty, a są nimi – zapach mięty, bazylii czy lawendy. Wystarczy, że kupimy je w doniczkach i postawimy na parapecie w pomieszczeniu najbardziej obleganym przez muszki. Dobrym sposobem są również kadzidełka, świece i olejki zapachowe o tych samej woni.            

Dość szokującym sposobem na Muszki owocówki jest użycie suszarki do włosów. Może wydawać się to dziwne, ale jest bardzo skuteczne. Dzięki ciepłemu strumieniu płynącemu z suszarki wprost na nie, jesteśmy wstanie z miejsca uśmiercić je tak wysoką temperaturą.

Jeśli nie interesują nas własnoręczne robione sposoby na zlikwidowanie tych małych szkodników to powinniśmy wybrać się do agrocentrum lub sklepu budowlanego i zakupić profesjonalny środek owadobójczy lub lepy na muchy, które rozwiesimy w naszej kuchni.

Jak zapobiec by Muszki owocówki znów nie wróciły?

Pamiętamy, że pozbycie się  jednorazowo Muszek owocówek  nie gwarantuje nam spokoju od nich na zawsze. Jeśli nadal będziemy je nieświadomie zapraszać to problem niestety się powtórzy. Dlatego nie zostawiajmy zgniłych owoców na wierzchu, lecz władajmy je do lodówki. Na bieżąco wyrzucajmy śmieci, zwłaszcza w których znajdują się resztki po warzywach czy ogryzki po jabłkach czy gruszkach. Wracając do domu z zakupami – zawsze myjmy wszystkie owoce i warzywa, ponieważ na nich mogą znajdować się jajeczka muszek, które są tak małe, że ich nie widzimy.
Przede wszystkim dbajmy o porządek w kuchni wycierając blaty i stoły, gdy rozleją nam się soki owocowe czy słodkie napoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *