Komplety garnków oraz akcesoria kuchenne, które warto mieć

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni są naczynia do gotowania. Na co zwracać uwagę wybierając komplety garnków? Jakich innych akcesoriów nie powinno zabraknąć w dobrze zorganizowanej przestrzeni kuchennej?

Niezastąpiony komplet garnków – obowiązkowe wyposażenie kuchni

Jeśli chodzi zestawy garnków, producenci prześcigają się w tworzeniu unikalnych powłok, które zapobiegają przywieraniu produktów do naczynia oraz umożliwiają przygotowywanie potraw bez użycia tłuszczu. Zdrowe, niskokaloryczne posiłki to przecież podstawa każdej zdrowej diety! Wybierając komplety garnków, bardzo istotne jest to, z jakiej kuchenki korzystamy w kuchni. Czy jest to tradycyjna kuchnia gazowa, z płytą ceramiczną, czy może indukcyjną? Przed zakupem trzeba koniecznie zorientować się, czy zestaw garnków jest dostosowany do posiadanej przez na kuchenki. Kolejną istotną kwestią jest sposób mycia garnków. W instrukcji obsługi znajdziemy informację dotyczącą tego, czy dany zestawy garnków można na przykład swobodnie myć w zmywarce.

Pamiętajmy koniecznie o tym, że decydując się na komplet garnków, ważna jest przede wszystkim jakość tych produktów, a nie ilość elementów dostępnych w zestawie. Bardzo popularne są dziś na przykład zestawy z niezwykle wytrzymałą powłoką granitową o funkcji non-stick, które nadają się do wszystkich typów kuchenek. Są one wyjątkowo odporne na zarysowania. Przygotowane w nich dania są zdrowe, smaczne, soczyste i bogate w wartości odżywcze. Uwagę zwracają nienagrzewające się uchwyty silikonowe, które mogą na przykład imitować stylowe drewno. Takie komplety garnków są na przykład tworzone z kutego aluminium i z powodzeniem można je myć w zmywarce. Sporą popularnością cieszą się także zestawy garnków żeliwnych, czy też stalowych.

Wieloelementowe zestawy garnków – wysoka jakość i estetyka to podstawa

Najbardziej kusząco prezentują się wieloelementowe komplety garnków. Zwróćmy uwagę na ich kompletną cenę. Jeśli wydaje się nam zbyt atrakcyjna, to precyzyjnie przeanalizujmy opis produktu i rodzaj użytych materiałów. Najwyższej jakości zestaw garnków składający się z wielu elementów będzie użyteczną, przyjazną dla środowiska i stylową ozdobą kuchni. Tak prezentują się chociażby komplety garnków z marmurową powłoką, o atrakcyjnej kolorystyce, spójnej z aranżacją pomieszczenia. W zestawie obok garnków klienci znajdą również przynajmniej dwie patelnie, a także podstawowe akcesoria kuchenne, takie jak: cedzak, łopatkę do przewracania, czy też chochlę i zestaw niezbędnych w kuchni noży.

Wyposażając kuchnię, na pewno zastanawiamy się, jaki komplet garnków okaże się niezbędny? Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji użytkowników oraz od tego, dla ilu osób będą przygotowywane regularne posiłki. Ogólnie przyjmuje się, że w kuchni powinno znaleźć się przynajmniej pięć garnków oraz dwa rondle i dwie patelnie (płytsza i głębsza w stylu woka z przykrywką). Największy garnek do gotowania zup i makaronów powinien mieć pojemność minimum 5 litrów. Średnie garnki można wykorzystywać do gotowania kaszy, ryżu albo warzyw. W mniejszym rondlu ugotujemy jajka i odgrzejemy potrawy. Dość duży i płaski garnek przyda się zaś do gotowania ziemniaków. W płaskim, większym rondlu łatwo przygotujemy duszone dania. Osobne naczynie przyda się także do gotowania mleka. Wysoki i wąski garnek docenią z kolei wszyscy amatorzy szparagów.

Jeśli zestaw garnków nie zawiera patelni, to najlepszą opcją jest dokupienie tych naczyń u tego samego producenta. Zawsze dokładnie analizujmy opis produktu. Czy rączka patelni nie nagrzewa się? Czy pokrywka jest wypukła i idealnie dopasowana do brzegu naczynia? Innymi słowy, czy skraplająca się para trafi na patelnię i nie zabrudzi kuchenki? Czy pokrywka ma otwór odprowadzający parę? Jak głęboka jest patelnia? Czy przygotujemy na niej ryż z mięsem i warzywami, czy jedynie usmażymy jajecznicę i naleśniki? Warto posiadać w kuchni przynajmniej jedną, głębszą patelnię. Najbardziej polecane są patelnie żeliwne, stalowe oraz aluminiowe z powłoką umożliwiającą smażenie bez tłuszczu i chroniącą przed przywieraniem potraw. Cenione są również patelnie teflonowe. Trzeba jednak mieć na względzie to, że zarysowanie powierzchni teflonowej wiąże się z koniecznością wymiany patelni. Przypalone dania są bowiem pełne szkodliwych dla zdrowia substancji.

Podstawowy zestaw garnków to nie wszystko – inne naczynia niezbędne w kuchni

Komplet garnków w kuchni to podstawa. Obok nich nie może oczywiście też zabraknąć czajnika. Do wyboru mamy czajniki tradycyjne do gotowania na kuchence lub elektryczne. Te drugie są bardzo wygodne, szybko zagotowują wodę i nie zajmują miejsca na płycie kuchennej. Ich jedyny minus to dość spore zużycie energii. Do czajnika najlepiej jest wlewać czystą, przefiltrowaną wodę. Woda z kranu jest oczywiście oczyszczona i niepozbawiona cennych składników mineralnych. Bywa jednak, że na smak wody i jej walory zapachowe ma często wpływ dezynfekujący chlor. Wiele do życzenia pozostawiać może również stan rur, przez które przepływa woda, zanim trafi do kranu.

Z tego względu bezcenne w każdej kuchni okazują się dzbanki filtrujące, które redukują chlor oraz między innymi usuwają z wody rdzę i piasek. Dzięki nim w czajniku nie powstaje także kamień oraz osad. Dzbanki filtrujące okażą się bardzo przydatne, gdy w kuchni stosujemy zaparzacze, czy też klasyczne kawiarki. Urządzenia te są alternatywą dla drogich ekspresów do kawy. Dzięki nim możliwe jest przyrządzenie aromatycznego, smacznego napoju w nieskomplikowany sposób. Zaparzacze i kawiarki to przydatne wyposażenie nie tylko kuchni tradycyjnych. Stylowe, subtelne i minimalistyczne wzornictwo tych akcesoriów sprawia, że odnajdują się one świetnie również w kuchniach nowoczesnych.

W żadnej kuchni nie może zabraknąć oczywiście także odpowiednich naczyń przeznaczonych między innymi do kuchenki mikrofalowej. Są to naczynia szklane i ceramiczne pozbawione metalowych elementów oraz jakichkolwiek złotych, czy też srebrnych zdobień. Najczęściej są to szklane lub ceramiczne miski, w których podgrzać można dania w mikrofali. Odpowiednie okażą się ponadto specjalne pojemniki z tworzywa sztucznego przeznaczone nie tylko do odgrzewania dań, ale także do zamrażania żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *