Garnki gastronomiczne – jak wybrać idealne do domu i restauracji?

Garnki gastronomiczne to niezbędny element wyposażenia nie tylko profesjonalnego lokalu, jak restauracja czy bar, ale także domowej kuchni. To właśnie dzięki nim codzienne gotowanie staje się z jednej strony szybsze, a z drugiej prostsze i bezpieczniejsze. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę tego typu naczyń, dlatego warto wiedzieć, jak najlepiej dopasować je do specyfiki danego miejsca i naszych indywidualnych oczekiwań.

Garnki gastronomiczne, czyli jakie?

Tym, co przede wszystkim wyróżnia garnki gastronomiczne, jest ich rozmiar. W ofercie możemy znaleźć takie o dosyć typowej pojemności (na przykład 12 litrów), ale są też takie, w których można przyrządzić za jednym razem potrawy dla naprawdę dużej grupy osób. Sklepy z artykułami dla gastronomii oferują garnki o pojemności 50, 70, a nawet 100 litrów. Będą one idealne dla zawodowych kucharzy, którzy muszą szybko przygotować posiłek dla nawet kilkuset gości. Z tego powodu znajdziemy je głównie w restauracjach, firmach cateringowych czy miejscach organizujących imprezy okolicznościowe.

Kolejną charakterystyczną cechą garnków gastronomicznych jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Musi być odporny nie tylko na intensywne użytkowanie, ale też częste szorowanie. Dodatkowo nie może wpływać negatywnie na smak potraw, a także powinien chronić przed ryzykiem łatwego przypalenia. Profesjonalne garnki są zazwyczaj produkowane ze stali nierdzewnej. Taki materiał doskonale przewodzi ciepło, dzięki czemu równomiernie się nagrzewa, a polerowana stal sprawia, że łatwo utrzymać go w czystości.

Jakie garnki gastronomiczne wybrać?

Jeżeli decydujemy się nabyć profesjonalne garnki, to warto wcześniej przygotować się do tego zakupu. Przede wszystkim dobrze jest rozważyć, jaka dokładnie pojemność będzie nam potrzebna. W lokalu gastronomicznym z pewnością przyda się co najmniej kilka sztuk. Będzie można w nich sprawnie gotować zupy, kompoty i inne płynne potrawy. W domu niezastąpiony może być jeden większy garnek gastronomiczny na specjalne okazje, na przykład święta czy rodzinne imprezy. Szybko przygotujemy w nim wtedy większą ilość bigosu lub innych dań.

Garnki gastronomiczne powinny być też odpowiednio dostosowane do posiadanej kuchenki. Dobrze zatem wcześniej sprawdzić, czy posiadamy kuchenkę gazową, elektryczną, indukcyjną, a może jeszcze inną. Dostępne są jednak garnki gastronomiczne, które bez problemu mogą być używane na każdej płycie.

Garnki gastronomiczne do zadań specjalnych

Garnki gastronomiczne mogą również posiadać różne dodatkowe funkcje, których celem jest usprawnienie gotowania. Można w tym miejscu wymienić chociażby specjalne garnki z namalowaną w środku podziałką. Będą idealne do szybkiego i dokładnego odmierzenia płynów. Dzięki nim nie są już nam potrzebne dodatkowe miarki, co pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie. Takie naczynia docenią miłośnicy zup i kompotów. Obok nich warto też wspomnieć o garnkach gastronomicznych z kranem. Te z kolei są świetne, kiedy chcemy przelać zawartość do innego naczynia. Często wykorzystywane są na przykład do gotowania ziemniaków.

Wspomniane garnki z kranem pozwalają też zachować szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas gotowania. Ma to szczególne znaczenie, kiedy w kuchni gotuje więcej osób lub ilość miejsca, jaką dysponujemy, jest dość ograniczona. Po ugotowaniu warzyw, gorącą wodę można bezpiecznie odlać do zlewu, dzięki specjalnie wbudowanemu kranikowi. Warto też zwrócić uwagę na uchwyty garnków. Powinny być na tyle duże, aby garnek można było swobodnie złapać, a także nie wyślizgiwał nam się z rąk. Odpowiednie, nitowane uchwyty nie nagrzewają się, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania.

Podsumowanie

Garnki gastronomiczne to profesjonalne naczynia, które z powodzeniem sprawdzą się w lokalu gastronomicznym, jak też naszej prywatnej kuchni. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, który jest bardzo odporny nawet na intensywne użytkowanie. Dodatkowo mogą posiadać także szereg specjalnych funkcji, które jeszcze bardziej podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo przyrządzanych posiłków. Bogatą ofertę na garnki gastronomiczne można znaleźć w tym miejscu, sklepie gastronomicznym Termosy.com.pl: https://termosy.com.pl/Garnki-gastronomiczne-c24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *