Gdzie wykorzystywane są chłodnie gastronomiczne?

W każdym obiekcie gastronomicznym i spożywczym powinna znaleźć się odpowiednia chłodnia gastronomiczna. Wybór właściwych urządzeń będzie tutaj kluczowe, a także musimy pamiętać o tym, by sprostać restrykcyjnym normą, dotyczące przechowywania żywności, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, gdzie możemy wykorzystywać chłodnie gastronomiczne, a także jakie jest ich przeznaczenie. Zachęcamy do lektury.

Jakie jest przeznaczenie komory chłodniczej?

Chłodnie gastronomiczne to specjalnie przygotowane pomieszczenia, które powinny znaleźć się w lokalach gastronomicznych szeroko rozumianych, a niewątpliwie nie może zabraknąć jej w restauracjach, stołówkach hotelowych, w salach bankietowych, gdzie urządzamy różnego rodzaju przyjęcia okolicznościowe, a także będą one przydatne w sklepach oraz w zakładach przetwórstwa mięsnego, rybnego i tak dalej. Ich podstawowym zadaniem jest przechowywanie żywności i zapobieganiu obniżeniu jakości przetrzymywanych tam produktów spożywczych, które bywają narażone na szybsze psucie się. Dlatego też należy wspomnieć, że po prostu chłodnie gastronomiczne chłodzą żywność świeżą, wstępnie schłodzona lub całkowicie zamrożoną, zapewniając jej optymalne warunki i tym samym dłuższą przydatność do spożycia. Niewątpliwie w tego typu miejscach przechowujemy mięso, różnego rodzaju warzywa i owoce, ryby, nabiał i produkty mleczne, napoje i tak dalej.

Wysoka jakość żywności

Oczywiście warunki, w których przechowujemy poszczególne produkty żywnościowe, są dobierane w zależności do typów i rodzajów żywności. Należy zwrócić uwagę nie tylko na optymalną temperaturę, która będzie odbywała tutaj kluczową rolę, ale powinniśmy pamiętać również o zapewnieniu właściwej wentylacji oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniach, gdzie następuje proces chłodzenia. Zarówno mięsa, owoce, warzywa, produkty mleczne, jaja, ryby, sery i tak dalej wymagają odpowiedniej temperatury, by można było cieszyć się ich dłuższą przydatnością do spożycia i doskonałą jakością. Jest to istotne ze względu na obowiązujące normy bezpieczeństwa i przestrzeganie zasad higieny, ale także musimy pamiętać, że jakość produktu wpływa na przygotowywane dania, co również znajdzie odzwierciedlenie w zadowoleniu lub niezadowoleniu naszych klientów.

Dlatego też śmiało możemy przyznać, że jakość żywności zostaje określana nie tylko ich cechami fizycznymi i odczuciami naszych klientów, ale należy zwrócić uwagę również na ich konsystencję. Jeżeli mielibyśmy wymienić cechy fizyczne dość istotne w tym procesie, należy wymienić poziom i rodzaj skażenia bakteryjnego, ewentualne zachodzące procesy chemiczne czy także środki konserwujące i ich rodzaje zawarte w określonych produktach. Przede wszystkim należy również wspomnieć, że istotne jest zachowanie doskonałej jakości żywności z wielu względów, ale metody przechowywania mogą być naprawdę różne. Wykorzystuje się tutaj suszenie, wędzenie, puszkowanie, solenie, a także oczywiście chłodzenie. Dlatego też proces chłodzenia powinien odbywać się w specjalnych warunkach.

Dlaczego warto zainwestować w chłodnie gastronomiczne?

Wspomnieliśmy już o tym, że chłodnie gastronomiczne odgrywają bardzo ważną rolę. Między innymi należy wymienić tutaj dbanie o jakość naszej żywności, która jest przechowywana właśnie w ten sposób, a także zwrócić uwagę na różnego rodzaju procesy mikrobiologiczne, które zachodzą na tym etapie. Rozwój bakterii i mikroorganizmów na powierzchni produktów jest sygnałem bardzo niepokojącym, podobnie jak inne procesy chemiczne dotyczące naszej żywności. Tego typu aspekty mają znaczący wpływ na jakość żywności, dlatego należy wykorzystywanym produktom zapewnić optymalne warunki przechowywania. Sprawa dotyczy wędlin, świeżych mięs, jaj, nabiału, sera, ryb warzyw, owoców i tak dalej. Należy oczywiście przestrzegać konkretnych i restrykcyjnych norm, a tym samym dostosować wybrane urządzenia znajdujące się w naszej komorze chłodniczej do przechowywanych produktów.

Podsumowanie

Aby nasza chłodnia gastronomiczna spełniała swoją podstawową funkcję, musimy zadbać o zapewnienie przechowywania produktu optymalnej temperatury, a także wilgotności powietrza. Wentylacja będzie odbywała tutaj niezwykle istotną rolę, o czym nie należy zapominać. Zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu będzie wpływał na zdecydowanie szybszy rozwój mikroorganizmów nie tylko na samych produktach, ale również w powietrzu, dlatego też również ten aspekt należy odpowiednio monitorować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *