podbaranem- najlepsze dania z cieleciny

Najlepsze dania z cielęciny

Mięso gości w jadłospisie wielu osób, mają one do dyspozycji różne gatunki. W Polsce największą popularnością nadal cieszy się wieprzowina, zaraz po niej znajduje jest mięso drobiowe. Zdecydowanie rzadziej sięga się po dania z cielęciny, co wynika głównie z kiepskiej dostępności tego mięsa i wysokiej ceny. Jeśli ktoś pozna wartości odżywcze cielęciny i jej smak, to nawet wysoka cena przestanie być dla niego większym problemem. Nie trzeba jeść dużo w przypadku produktu zawierającego mnóstwo składników pokarmowych. Wystarczą niewielkie ilości dobrej jakości mięsa cielęcego, aby uzyskać pożądane efekty.

Czym charakteryzuje się cielęcina?

Cielęcinę zalicza się do mięsa czerwonego, ale ma ona delikatną konsystencję, wyróżnia się wysokimi walorami smakowymi. Wynika to z wieku zwierzęcia w momencie uboju, poniżej roku, przez co pozyskane z niego mięso pozostaje delikatne, lekkostrawne. Duży wpływ na ostateczny smak mięsa cielęcego ma przede wszystkim rasa cielaka, sposób żywienia, warunki hodowlane. Wszystko to wpływa na walory smakowe i wartość odżywczą oraz zawartość tkanki tłuszczowej. Mięso cielęce nie ma wielu kalorii, w 100 g znajduje się nieco ponad 100 kcal, z czego większość pochodzi z białka w ilości mniej więcej 20 g. Tłuszczu cielęcina nie zawiera zbyt wiele, nie więcej niż 3 g na 100 g produktu. Warto też wiedzieć, że dostarcza ona witamin i składników mineralnych. W cielęcinie znajdują się witamina B12, niacyna, foliany wapń, żelazo, miedź, magnez, cynk fosfor, potas.

Zastosowanie cielęciny w kuchni 

Wyróżnia się wiele fragmentów tuszy cielęcej, w zależności od ich przeznaczenia. Szyja najczęściej służy do przygotowywania gulaszu, natomiast mięso z łopatki świetnie nadaje się do gotowania i duszenia. Powstają z niego rolady, gulasz, paprykarz. Prozdrowotne wywary mięsne i galarety są robione z długo gotowanych goleni przednich. Ogromne możliwości kulinarne zapewnia karkówka, która idealnie nadaje się na kotlety, klopsy, gulasz. Z górki smaży się głównie antrykota, gotuje się i dusi rozmaite potrawy. Na pieczeń doskonale nadaje się nerkówka. Popularnymi częściami tuszki cielęcej są także mosty, łata, mięso bez kości z udźca, goleń tylna. Wyróżnia się trzy klasy jakościowe cielęciny, w zależności od zawartości tłuszczu, tkanki łącznej i zabarwienia.

Jakie są popularne dania z cielęciny?

Z cielęciny można przygotować rozmaite potrawy. Nadaje się na do smażenia, pieczenia, duszenia, gotowania, grillowania. Warto od razu zaznaczyć, że cielęcina jest mięsem wrażliwym, dlatego należy uważać z obróbką termiczną. Niewielka ilość tłuszczu w mięsie sprawia, że łatwo o wysychanie. Jeśli dania z cielęciny nie mają być suche i twarde, to mięso powinno znajdować się poza lodówką na minimum kilkanaście minut przed obróbką termiczną, zostać odsączone z nadmiaru wody. Istotny będzie także dobór przypraw, ziół, warzyw i owoców. Do potraw z cielęciną idealnie sprawdza się liść laurowy, bazylia, szczypiorek, gałka muszkatołowa, estragon, rozmaryn, pietruszka, pieprz, tymianek i szałwia. Można łączyć cielęcinę z pomarańczami, jabłkami i cytrynami. Świetnie smakuje z czosnkiem, cebulą, ziemniakami, selerem, pomidorami, marchewką. Można śmiało dodawać śmietanę, musztardę, parmezan, anchois, brandy, białe wino, grzyby, oliwy z oliwek, mleko kokosowe.

Co smacznego można przygotować z cielęciny?

Bardzo popularną potrawą jest cielęcina duszona w sosie własnym lub śmietanowym oraz z warzywami. W pierwszej kolejności podsmaża się lekko pokrojone mięso, następnie zalewa wszystko bulionem i dusi pod przykryciem na głębokiej patelni lub w garnku z grubym dnem. Tradycyjną potrawą przygotowywaną z cielęciny jest sznycel po wiedeńsku, panierowany w bułce tartej, smażony na maśle klarowanym. Godna uwagi będzie także pieczeń cielęca duszona w ziołach, bardzo delikatna w smaku, soczysta. Dodaje się białe wino i oliwę z oliwek w celu uzyskania wyśmienitego sosu. 

Eskalopki to kolejny przykład dania z cielęciny. Podaje się je głównie z sosem pomidorowym, śmietanowym, grzybowym lub pieczeniowym. Eskalopki mogą być także dodatkowo wzbogacone o panierkę z mąki. Tradycyjny kebab również powstanie z mięsa cielęcego, podaje się go z frytkami i sosami, w picie, bułce lub tortilli. Z wykwintnych dań polecieć mocno cielęcinę w sosie truflowym, z dodatkiem oliwy, brandy, masła i śmietany. Można również zrobić cielęcinę z sosem z tuńczyka lub w wersji z gruszkami na maśle, bulionie drobiowym, z tymiankiem i oliwą. Delikatne pulpety z cielęciny w sosie pomidorowym również smakują wyśmienicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *